Każdego roku przeprowadza się tysiące operacji ortopedycznych, zarówno nagłych jak i planowych. Gojenie tkanek, rehabilitacja oraz usprawnianie po zabiegach są długimi procesami. W momencie wypisu ze szpitala wielu pacjentów mierzy się jeszcze z bólem i ograniczeniem ruchomości operowanej okolicy. Z tego powodu przystosowanie mieszkania lub domu stanowi bardzo istotne zagadnienie. Już kilka prostych zmian w mieszkaniu może znacznie zwiększyć samodzielność operowanej osoby oraz zmniejszyć ryzyko upadków i wtórnych urazów.
Jak więc uczynić dom bezpiecznym i komfortowym dla osoby po operacji ortopedycznej? Oto kluczowe wskazówki i porady, które pomogą ci w tym zadaniu.
Dlaczego przystosowanie mieszkania jest tak ważne?
W pierwszym okresie po operacji ortopedycznej, codzienne czynności mogą okazać się nadspodziewanie trudne do wykonania. Jest to konsekwencją osłabienia mięśni, trwającego gojenia ran pooperacyjnych a także mechanicznych ograniczeń wszczepów (na przykład protez). Przystosowanie domu jest więc nie tylko kwestią komfortu, ale także ochrony operowanej osoby.
To właśnie na bezpieczeństwie powinniśmy się skupiać planując przystosowanie przestrzeni mieszkalnej. Schody, dywany, wykładziny oraz śliskie powierzchnie stwarzają duże ryzyko upadków, wtórnych urazów i destabilizacji implantów. Niewątpliwą korzyścią ze stworzenia bezpiecznego środowiska jest pozytywny wpływ na samodzielność i poczucie autonomii u pacjenta. Nikt nie lubi być uzależniony od innych, zwłaszcza jeśli chodzi o podstawowe czynności, takie jak gotowanie, dbanie o higienę albo ubieranie się. Dostosowanie przestrzeni, tak by była ona przyjazna i szeroko dostępna dla osoby po operacji, pozwoli na zachowanie samodzielności, podniesie jego poczucie własnej wartości oraz zachęci do podejmowania codziennej aktywności.
Kluczem w obu tych aspektach – bezpieczeństwie i samodzielności – jest odpowiednie planowanie. Poniżej poznasz kilka praktycznych rad, które możesz z powodzeniem wykorzystać podczas przystosowywania mieszkania.
Kuchnia dostosowana do potrzeb
Prawidłowe odżywianie jest jednym z kluczowych elementów prawidłowej rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie przystosowanie kuchni.
Zapewnij osobie operowanej łatwy dostęp do szafek oraz urządzeń AGD. Przejścia powinny być szerokie i bezpieczne, dlatego usuń wszystkie przedmioty, o które łatwo się potknąć. Zadbaj także o ergonomię – najczęściej używane sprzęty, naczynia i sztućce umieść blisko siebie, tak oby operowana osoba nie musiała się bezustannie przemieszczać z jednego końca pomieszczenia na drugi.
Oprócz odpowiedniego rozstawienia przedmiotów w pomieszczeniu, warto zadbać także o wygodne ich rozmieszczenie w obrębie szafek. Najczęściej używane sprzęty powinny znaleźć się na wysokości tułowia. W ten sposób pacjent uniknie konieczności schylania się lub sięgania w górę, co poskutkuje zmniejszeniem obciążenia miejsca operowanego i stawów oraz ograniczy ryzyko upadków.
W celu zapobiegania upadkom zadbaj o prawidłowy stan podłogi. Oprócz wspomnianego już usunięcia przedmiotów, o które łatwo się potknąć, upewnij się, że podłoga jest zawsze sucha i czysta. W miejscach, gdzie często rozlewają się płyny możesz położyć maty antypoślizgowe.
Przystosowana i bezpieczna łazienka
Odpowiednie przystosowanie łazienki ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa, komfortu i dobrego samopoczucia operowanej osoby. Podobnie jak w przypadku kuchni, naszym pierwszym krokiem powinno być pozbycie się wszystkich przedmiotów zwiększających ryzyko potknięcia się i przewrócenia. Aby pomóc pacjentowi w utrzymaniu równowagi, powinniśmy rozważyć rozmieszczenie w łazience mat antypoślizgowych, uchwytów i poręczy. Warto zastanowić się także nad montażem siedziska lub specjalnego krzesełka do kąpieli
Odwiecznym problemem podczas aranżacji łazienki jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. W przypadku opieki nad osobami po operacji, bardziej funkcjonalnym i bezpiecznym wyborem jest kabina prysznicowa. Jeżeli jednak posiadasz wannę i musisz ją zachować, zainwestuj w antypoślizgowe maty oraz uchwyty, które ułatwią wchodzenie i wychodzenie.
Częstym problemem, szczególnie dla osób po operacjach kończyn dolnych, jest wstawanie z toalety. Zwykle sanitariat jest umieszczany dość nisko, co sprawia, że chory nie ma wystarczająco dużo siły, żeby samemu dźwignąć się do pozycji stojącej. W takich przypadkach rozwiązaniem mogą być poręcze rozmieszczone wzdłuż ubikacji albo specjalne nakładki podnoszące sedes i ułatwiające wstawanie.
Sypialnia i salon – co zrobić aby były funkcjonalne i bezpieczne?
Salon i sypialnia są miejscami, gdzie spędzamy lwią część naszego wolnego czasu. Z tego powodu tak ważne jest, aby były one odpowiednio przystosowane dla potrzeb osób po leczeniu ortopedycznym. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą wam w prawidłowej aranżacji tych pomieszczeń.
W pierwszym kroku zadbaj o ułatwienia w przemieszczaniu się. Usuń zbędne, zagracające przestrzeń meble. Upewnij się, że pozostała zabudowa stoi stabilnie i umożliwia np. podparcie się w przypadku utraty równowagi. Potknięciom i upadkom możesz także zapobiegać poprzez usunięcie z podłogi dywanów i chodników oraz demontaż wystających progów w drzwiach. Poruszanie się po pomieszczeniach będzie znacznie łatwiejsze przy dobrym świetle, dlatego zadbaj o sprawne i jasne żarówki, a także zapewnij dodatkowe źródła światła, tam gdzie to potrzebne.
Meble służące do wypoczynku, takie jak kanapy, łóżka, fotele i krzesła, powinny mieć odpowiednią wysokość. Ma to dwojakie znaczenie. Po pierwsze, siadanie na niskich przedmiotach jest przeciwwskazane np. po protezoplastykach bioder, gdyż nadmierne zgięcie (powyżej 90 stopni) w stawie biodrowym może spowodować zwichnięcie protezy. Po drugie, niskie siedzisko znacznie utrudnia samodzielne wstawanie i tym samym ogranicza samodzielność pacjenta.
Akcesoria i rady przydatne dla osoby po operacji ortopedycznej
Oprócz wspomnianych wyżej poręczy, siedzisk, mat i tym podobnych, warto zastanowić się nad kilkoma dodatkowymi akcesoriami, które ułatwią osobie operowanej codzienne funkcjonowanie.
- Do usuwania wody lub innych rozlanych płynów dobrze sprawdzi się mop osadzony na długim trzonku oraz wiadro z możliwością łatwego wyciskania mopa. W ten sposób operowana osoba będzie mogła łatwo (i bez schylania) osuszyć podłogę i zmniejszyć ryzyko upadku.
- Bezpośrednio po operacjach ortopedycznych wiele osób ma duży problem z samodzielnym założeniem obuwia. To zadanie można ułatwić poprzez używanie łyżki do butów z długim trzonkiem oraz wybieranie obuwia wsuwanego lub zapinanego na rzepy, zamiast sznurowanego.
- Warto wyposażyć operowaną osobę w wysięgnik do chwytani. Takie urządzenie może mieć bardzo wiele zastosowań – od pomocy w ubieraniu skarpetek, bielizny i spodni, po podnoszenie z ziemi różnych przedmiotów.
Dobrze, że jesteś!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do innych artykułów i odwiedź moją stronę na Facebooku albo Instagramie