Palec zatrzaskujący – przyczyna bólu i dysfunkcji palca

Palec zatrzaskujący

Możliwość wykonywania sprawnych precyzyjnych i bezbolesnych ruchów rąk jest bardzo istotna dla komfortu i jakości naszego życia.
Istnieje bardzo wiele chorób ograniczających sprawność palców, ale jedna z nich wyróżnia się częstym występowaniem i charakterystycznymi objawami.

Jeśli ruchy palców powodują u ciebie ból i dyskomfort a prostując zgięty palec napotykasz wyraźny opór i „przeskakiwanie”, możesz cierpieć na przypadłość zwaną palcem zatrzaskującym. Z tego artykułu dowiesz się jakie są objawy tego schorzenia, jak je diagnozować i leczyć oraz jak zapobiegać nawrotom. 

Palec zatrzaskujący – najważniejsze przyczyny i czynniki ryzyka

Zrozumienie przyczyn zatrzaskiwania palców wymaga przynajmniej podstawowej znajomości anatomii. Większość ścięgien odpowiadających za ruchy ręki zaczyna się już na przedramieniu. Początkowo, przebiegając przez kanał nadgarstka, ścięgna te ułożone są w zwartej grupie i dopiero na wysokości śródręcza zaczynają skręcać do poszczególnych palców.  Taki model budowy wymaga dodatkowej stabilizacji przebiegu ścięgien, aby nie przemieszczały się one nieprawidłowo podczas swojej pracy. Tą funkcję stabilizującą pełnią troczki – rozpięte ponad ścięgnami blaszki tkanki włóknistej. 

 

W prawidłowych warunkach ścięgna zginaczy palców swobodnie przesuwają się pod swoimi troczkami. Różne patologie prowadzą natomiast do pojawienia się bólu i utrudnienia przesuwu, a w późniejszych stadiach także do blokowania palca w zgięciu i charakterystycznego trzasku podczas prostowania. Najczęstszym patomechanizmem tej choroby jest pogrubienie ścięgna z następowym pojawianiem się guzka zapalnego w okolicy stawu śródręczno-paliczkowego. 

 

 

Palec zatrzaskujący
Schemat budowy palca. Kolorami zaznaczono najważniejsze troczki.
Palec zatrzaskujący
Mechanizm zatrzaskiwania palca. Źródło: https://orthoinfo.aaos.org

Najczęstszymi czynnikami ryzyka prowadzącymi do powstania palca zatrzaskującego są: 


Palec zatrzaskujący – jaką diagnostykę oraz metodę leczenia wybrać?

Diagnoza palca zatrzaskującego jest stawiana na podstawie charakterystycznego wywiadu oraz dokładnego badania fizykalnego. W większości przypadków nie ma konieczności wykonywania badań dodatkowych, takich jak RTG, USG albo MRI. Takie badania mogą być jednak przydatne w różnicowaniu palca zatrzaskującego z innymi patologiami, takimi jak przykurcze stawowe albo zapalenie pochewki ścięgnistej. 

Palec zatrzaskujący USG
Obraz USG palca zatrzaskującego. Pogrubiony troczek A1 zaznaczony białymi krzyżykami

Po postawieniu rozpoznania, przychodzi czas na wdrożenie leczenia. Przy niewielkim zaawansowaniu choroby, często wystarczającym leczeniem jest unieruchomienie, modyfikacja trybu życia oraz stosowanie leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). 

W przypadku nasilonych objawów albo nieskuteczności metod zachowawczych, konieczne staje się leczenie zabiegowe. Pierwszym etapem jest najczęściej próba ambulatoryjnego leczenia palca zatrzaskującego poprzez uwolnienie troczka A1 i podanie w jego okolicę leku sterydowego. W ten sposób uzyskuje się ustąpienie objawów nawet u ponad 90% pacjentów. Niewątpliwą korzyścią z takiego leczenia jest krótki czas trwania zabiegu oraz możliwość szybkiego powrotu do regularnej aktywności. 

Brak poprawy i nawroty dolegliwości po zastosowaniu metod małoinwazyjnych są wskazaniami do metody otwartej. W tej metodzie leczenia, po przecięciu skóry i wypreparowaniu tkanki podskórnej, przecina się troczek. Niewątpliwą korzyścią płynącą z tej metody jest możliwość szerokiej inspekcji ścięgna i usunięcia wszystkich dodatkowych zrostów.

Palec zatrzaskujący – wskazówki na zakończenie

Choć palec zatrzaskujący dotyczy niewielkich struktur anatomicznych, powoduje znaczne pogorszenie jakości życia. Bez prawidłowo prowadzonego leczenia objawy stopniowo narastają. Początkowe uczucie „przeskakiwania” palca zamienia się w jego bolesne blokowanie, aż do całkowitego unieruchomienia.

Jeśli niepokoi cię stan twojego zdrowia, a ruchy palcami, chwytanie przedmiotów albo precyzyjne manipulacje sprawiają ci trudność, skontaktuj się ze swoim ortopedą. Razem wybierzecie najlepszy plan leczenia. 

Dobrze, że jesteś!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do innych artykułów i odwiedź moją stronę na Facebooku albo Instagramie