Zespół cieśni nadgarstka: przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (carpal tunnel syndrome – CTS) to powszechne schorzenie, które może dotknąć każdego z nas. Niestety, jego narastające z czasem objawy potrafią znacznie obniżyć jakość naszego życia i sprawić, że codzienne czynności staną się poważnym problemem. 

Czytaj dalej, aby poznać przyczyny i objawy zespołu cieśni nadgarstka. Nie zabraknie tu także informacji o metodach leczenia oraz profilaktyce, która pomoże ci utrzymać twoje ręce w dobrej kondycji.

 

Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny

Istotą zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego. Jak możesz zauważyć na schemacie obok, wspomniany nerw oraz liczne ścięgna mięśni zginaczy palców przebiegają przez wąską przestrzeń zwaną kanałem nadgarstka. Z jednej strony jest ona ograniczona przez mocne więzadło poprzeczne (albo inaczej troczek zginaczy), z drugiej przez kości nadgarstka. Różnorakie procesy mogą doprowadzić do zmniejszenia się ilości wolnej przestrzeni w kanale nadgarstka, co skutkuje uciskiem nerwu.

Najczęściej nie udaje się ustalić jednej, konkretnej przyczyny ciasnoty kanału. Mówimy wtedy o schorzeniu idiopatycznym. Według statystyk ta postać najczęściej dotyka kobiet w wieku 40-60 lat i występuje obustronnie u ponad połowy pacjentów.  

Drugą możliwością jest wtórny zespół cieśni nadgarstka, co oznacza, że choroba jest wywoływana przez jakiś czynnik zewnętrzny. Do najczęstszych z nich należą. 

Anatomia nadgarstka
Anatomia nadgarstka

Objawy i diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka - obszar zabirzeń czucia
Obszar zaburzeń czucia w uszkodzeniu nerwu pośrodkowego


W początkowych stadiach CTS chorzy skarżą się na drętwienia i zaburzenia czucia w obrębie trzech pierwszych palców ręki – kciuka, palca wskazującego i środkowego. W miarę nasilania się choroby objawy stają się coraz silniejsze, pojawiają się bóle nocne, problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności i osłabienie mięśni.  Na zaawansowanym etapie choroby możemy zauważyć zanik mięśni kłębu kciuka. 

W większości przypadków objawy są na tyle charakterystyczne, że od razu nasuwają podejrzenie zespołu cieśni nadgarstka. Diagnozę potwierdza badanie fizykalne połączone z wykonaniem charakterystycznych dla CTS testów klinicznych.

Zanik mięśni kłębu kciuka w zespole cieśni nadgarstka
Zaniki mięśni kłębu kciuka w zespole cieśni nadgarstka

W wątpliwych przypadkach lekarz może zalecić jedno z wielu badań dodatkowych. Zdjęcie RTG pozwala na zobrazowanie i wykluczenie anomalii anatomicznych struktur kostnych przedramienia, nadgarstka i ręki. Badanie USG pozwoli na bezpośrednie uwidocznienie nerwu, pomiar jego powierzchni i uwidocznienie struktury wewnętrznej. Z kolei elektromiografia (EMG) pozwoli na badanie przewodnictwa nerwowego oraz na określenie stopnia uszkodzenia nerwu.

Warto tutaj wspomnieć także o zespole podwójnego ucisku, czyli „double crash syndrome” – w tym przypadku włókna nerwu pośrodkowego są uszkadzane w więcej niż jednym miejscu. Najczęściej miejscami uszkodzenia jest kanał nadgarstka oraz odcinek szyjny kręgosłupa

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie nieoperacyjne i iniekcje sterydowe

W przypadkach niezbyt zaawansowanego idiopatycznego zespołu cieśni nadgarstka, leczenie można zacząć od metod nieinwazyjnych. Niektóre z podręczników proponują unieruchomienie nadgarstka jako  leczenie pierwszego rzutu, a część pacjentów odczuwa zmniejszenie dolegliwości po fizjoterapii. Dobre efekty dają także regularnie wykonywane w domu ćwiczenia mobilizujące nerw pośrodkowy. 

Nieco na pograniczu metod niezabiegowych i inwazyjnych są iniekcje leków sterydowych w okolicę nerwu pośrodkowego. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych – już pojedyncze podanie leku powodowało długotrwałe zmniejszenie a nawet czasowe ustąpienie objawów. Autorzy badań podkreślają także, że iniekcje pozwoliły części pacjentów uniknąć zabiegu operacyjnego. 

Zespół cieśni nadgarstka leczenie
Podanie leku pod kontrolą USG. Źródło - Wu, Yung-Tsan. (2017). Six-month efficacy of platelet-rich plasma for carpal tunnel syndrome: A prospective randomized, single-blind controlled trial. Scientific Reports. 7. 10.1038/s41598-017-00224-6.

Leczenie operacyjne

Kiedy choroba jest zaawansowana a objawy wyraźnie ograniczają codzienną aktywność, koniecznym staje się leczenie operacyjne, polegające na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka i odbarczeniu nerwu. W zależności od ośrodka, możliwości oraz umiejętności chirurga zabieg można wykonać metodą otwartą, endoskopową lub pod kontrolą USG

Pamiętaj, że metoda leczenia powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.  Twój lekarz na pewno wyjaśni ci wady i zalety każdego rodzaju leczenia. 

Poniżej znajdziesz krótki film przedstawiający schemat operacji odbarczenia nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Lektor mówi po angielsku, ale możliwe jest włączenie napisów w języku polskim.

Zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka

Nie istnieje metoda, która w stu procentach wykluczy pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka, ale wystarczy, że nieco zmodyfikujesz swój styl życia, by znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

  • Zapewnij ergonomię miejsca pracy – dostosuj ustawienia krzesła, biurka i klawiatury tak, aby utrzymać swoje nadgarstki w naturalnej, prostolinijnej pozycji
  • Zadbaj o regularne przerwy –rób regularne przerwy w pracy, zwłaszcza gdy twoje zajęcie wymaga licznych ruchów zgięcia oraz wyprostu palców i nadgarstków. Podczas przerw rozluźnij mięśnie rąk i przedramion oraz wykonuj ćwiczenia rozciągające.
  • Prowadź zdrowy tryb życia –kontrolowanie czynników ryzyka, takich jak np. cukrzyca, otyłość i choroby tarczycy, pomoże ci w zapobieganiu zespołowi cieśni nadgarstka. 
  • Używaj ergonomicznych narzędzi – wybierz narzędzia, które jak najlepiej leżą w twoich rękach, tak by uniknąć ucisku na okolicę nadgarstków. 
 

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i pomógł Ci zrozumieć zespół cieśni nadgarstka. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące twojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem. Nie ignoruj niepokojących objawów – leczenie wdrożone na wczesnym etapie choroby ma większą skuteczność. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się do newslettera i uważnie obserwuj nowe treści na stronie – razem troszczmy się o twoje zdrowie.

Dobrze, że jesteś!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do innych artykułów i odwiedź moją stronę na Facebooku albo Instagramie